Запрошуємо на онлайн-засідання круглого столу
«Перший астроном Чорноморського флоту:
історико-джерелознавчі дослідження»
15 грудня о 14.00 на платформі Zoom відбудеться онлайн-засідання круглого столу «Перший астроном Чорноморського флоту: історико-джерелознавчі дослідження», присвячене астроному, директору Миколаївської астрономічної обсерваторії К.Х. Кнорре.
Під час заходу розглядатимуться питання щодо багатогранної діяльності та наукової спадщини відомого миколаївського ученого.
Запрошуємо всіх бажаючих взяти участь у засіданні.
Підключення до заходу: https://us02web.zoom.us/j/81714344036?pwd=am43Q3I2TzllRVVxSEdJaFBieWVKUT09
Ідентифікатор заходу: 817 1434 4036
Код доступу: 123456
Участь у заході підтверджується заповненням онлайн-заявки за посиланням:
https://forms.gle/WcLhPAkyb63gvCpm9
Контактна особа:
Серебрякова Тетяна Василівна,
тел. 37-32-89
* * *
Астрономічна обсерваторія імені професора Н. Д. Каліненкова
Історія створення, основне обладнання обсерваторії і викладання астрономії
Історія обсерваторії нерозривно пов’язана з викладанням астрономії в Миколаївському університеті. До офіційного наказу про створення обсерваторії в 1970 році астрономію читали відомі вчені: в 20-і роки Б. П. Остащенко-Кудрявцев, згодом професор Київського університету, та І. В. Іванов; в 30-і доктор Л.І.Семенов; в 40-і та 50-і доктор Г. К. Циммерман. На початку 60-х років на роботу в університет з Миколаївського відділення Головної астрономічної обсерваторії АН СРСР переходить Іван Павлович Дзюба. Будучи дуже діяльною людиною і розуміючи, що для серйозного викладання необхідна база, він придбає декілька шкільних телескопів, невеликий планетарій, будує астрономічний павільйон, в який встановлюється астрономічний візуальний рефрактор (АВР-2) з діаметром об’єктиву 200 міліметрів. І. П. Дзюба привніс в навчальний заклад нове відношення до астрономії, як учбового предмета. Після нього деякий час в інституті викладали астрономію Г. М. Петров та Н. В. Каліхевич.
З 1967 року астрономію в МДПІ починає викладати Никифор Дмитрович Каліненков. Розуміючи, що з телескопом АВР-2 не можна провести серйозних наукових досліджень, Н. Д. Каліненков на власні кошти починає будівництво 400 міліметрового рефлектора системи Річчі-Кретьєна.
16 січня 1970 року ректором МДПІ був підписаний наказ №11 про створення учбово-наукової лабораторії «Астрономічна обсерваторія», завідуючим якою був призначений Н. Д. Каліненков, а 11 лютого 1970 року на 400 міліметровому телескопі було отримано перший знімок Місяця. Почалася довга кропітка робота, що тривала чверть віку, по створенню унікального учбово-наукового комплексу. У 1975 році в обсерваторії був встановлений 702-мм рефлектор системи Касегрена, виготовлений за проектом та безпосередньою особистою участю Никифора Дмитровича.
У теперішній час обсерваторія має в своєму розпорядженні обладнання, що включає вказані вище телескопи, ПЗЗ-камери, фотографічні астрокамери (діаметром 100 і 210 міліметрів), навісні і лабораторні спектрографи, модель 4-х метрового радіотелескопа, та інші прилади, необхідні для проведення занять і наукових досліджень.
У 1980 році відповідно до рішення Ради по підготовці астрономічних кадрів АН СРСР і рішенням Міністерств освіти СРСР і УРСР тоді ще в Миколаївському державному педагогічному інституті відкрито спеціальність «Фізика та астрономія». Для цього було дві підстави: по-перше, матеріальна база, краща в Союзі серед педвузів; по-друге, професійна кадрова забезпеченість.
Щорічно на спеціальність «Фізика та астрономія» зараховувалось 25 студентів. Викладання астрономічних дисциплін проводили професор Н. Д. Калиненков, доценти І. М. Хейфець, О. О. Панько, С. С. Гузій. Більшість випускників спеціальності успішно працюють в школах міста і області. Деякі, почавши серйозно займатися наукою ще в студентські роки, по закінченні університету продовжили навчання в аспірантурі Кримській астрофізичній обсерваторії, в аспірантурах інших університетів.